GMINA DŹWIERZUTY

Wielki krok ku powstaniu mieszkań w Gminie Dźwierzuty!

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Północ wykonała kolejny krok ku budowie mieszkań społecznych w gminie Dźwierzuty. Spółka wystąpiła do Banku Gospodarstwa Krajowego o udzielenie finansowego wsparcia. Po otrzymaniu wsparcia kolejnym etapem pozostanie zlecenie robót budowlanych.

Gmina Dźwierzuty jest jednym z 19 wspólników Spółki. W ramach zakładanego przedsięwzięcia budowy mieszkań powstanie 20 lokali mieszkalnych dla osób, których nie stać na zakup mieszkania na rynku komercyjnym natomiast ich dochody są na tyle wysokie, że nie przysługuje im prawo do ubiegania się o lokal komunalny.

Dzięki zaangażowaniu gminy Dźwierzuty Spółka otrzymała gotowy projekt budowlany na tyle szybko, że możliwym było złożenie przez Spółkę wniosku już w drugim naborze, do którego przystąpiła nasza Spółka – komentuje Prezes Zarządu Spółki – co najważniejsze lokale będą wykonane w tzw. białym montażu, czyli w standardzie gotowym do wprowadzenia się przez przyszłych najemców – kontynuuje Prezes Zarządu.

Zgodnie z założeniami programu lokale mieszkalne będą wykończone: w łazience zostanie zamontowana umywalka, sedes oraz wanna lub brodzik, w kuchni znajdzie się kuchenka wraz z piekarnikiem. Zostaną pomalowane pomieszczenia, wykończone posadzki, a w łazience położona terakota oraz glazura.

Zakładane czynsze z założenia mają być niższe niż wynajem mieszkań na rynku komercyjnym.

W przypadku sprawnego rozpatrzenia wniosku o finansowanie inwestycji przez BGK rozpoczęcie robót budowlanych możliwe jest już w przyszłym roku.

Kolejna Gmina powierzyła budownictwo społeczne SIM

Gmina Dźwierzuty wspólnie z SIM wykonały kolejny krok zbliżający do powstania w gminie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM KZN-Północ sp. z o.o. w organizacji i Gmina Dźwierzuty zawarły umowę powierzającą spółce realizację budownictwa mieszkaniowego. 

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Północ sp. z o.o. powstała w celu budowy mieszkań i ich późniejszej eksploatacji na zasadzie najmu. W celu wdrożenia tej inicjatywy w gminie Dźwierzuty 5 listopada 2021r. w Olsztynie odbyło się spotkanie Wójta Gminy Kolno oraz Prezesa Zarządu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Północ Sp. z o.o., podczas którego podpisano tzw. umowę powierzenia. W ramach niej w Gminie powstaną nowe mieszkania na wynajem.

Umowa o współpracy w ramach realizacji inwestycji w ogólnym interesie gospodarczym w postaci realizacji społecznego budownictwa mieszkaniowego została podpisana przez osoby reprezentujące obie strony: Mariannę Bogusławę Szydlik – Wójta Gminy Dźwierzuty przy kontrasygnacie Agaty Urbańskiej – Skarbnika Gminy Dźwierzuty oraz Grzegorza Paciulana – Prezesa Zarządu. W ramach Spółki w Gminie Dźwierzuty ma powstać 20 mieszkań dedykowanych osobom o umiarkowanych dochodach, które zarabiają zbyt dużo, aby ubiegać się o lokal komunalny, ale za mało, by wynająć mieszkanie lub zaciągnąć kredyt hipoteczny na jego zakup na rynku komercyjnym. 

Przedmiotem umowy jest powierzenie SIM świadczenia Usługi, realizowanej na obszarze Gminy, w tym określenie zasad kontroli Gminy wykonywania przez SIM powierzonego zadania, zapewnienia funkcjonowania spółki posiadającej personel umożliwiający wdrożenie inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego na terenie gminy, a następnie obsługę administracyjną najmowanych lokali mieszkalnych. 

Skip to content