horso by themebuzz

Mieszkania na wynajem coraz bliżej realizacji!

Spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Północ Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie w dniu 30 września 2022 roku złożyła kolejne cztery wnioski o finansowanie bloków mieszkalnych na wynajem. Po otrzymaniu wsparcia z Banku Gospodarstwa Krajowego kolejnym etapem będzie zlecenie robót budowlanych.

Spółka w ramach powierzonych jej zadań realizuje przedsięwzięcia w zakresie budownictwa mieszkaniowego w 18 gminach województwa warmińsko-mazurskiego i jednej gminy z województwa pomorskiego.  W ramach zakładanych przedsięwzięć budowy mieszkań powstanie 1000 lokali mieszkalnych dla osób, których nie stać na zakup mieszkania na rynku komercyjnym a ich dochody są na tyle wysokie, że nie przysługuje im prawo do ubiegania się o lokal komunalny. Dzięki wybudowanym przez Społeczna Inicjatywę Mieszkaniową mieszkaniom osoby takie będą mogły ubiegać się o prawo do takiego lokali. 

Dzięki zaangażowaniu gmin Spółka otrzymała gotowe projekty budowlane na tyle szybko, że możliwym było złożenie przez Spółkę wniosku już w drugim naborze, do którego przystąpiła nasza spółka – komentuje Prezes Zarządu Spółki – co najważniejsze lokale będą wykonane w tzw. białym montażu, czyli w standardzie gotowym do wprowadzenia się przez przyszłych najemców – kontynuuje Prezes Zarządu.

Kredyty preferencyjne SBC to ważny element, który pozwoli na realizację inwestycji, ponieważ jest to forma finansowania zwrotnego udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego na potrzeby realizacji inwestycji mieszkaniowych, co najważniejsze na preferencyjnych warunkach, gdyż finansowanie nie zakłada marży tak jak kredyty komercyjne. Dzięki uzyskaniu tej formy pomocy powstanie w Gminie Dźwierzuty 20 mieszkań, Gminie Biskupiec 32 mieszkania, Gminie Ryn 24 mieszkania; Gminie Miejskiej Kętrzyn – 69 mieszkań.

Mieszkania te będą wykonane w standardzie gotowym do wprowadzenia się przyszłych najemców. Wykończenie będzie polegało na położonej glazurze i terakocie w łazienkach; zamontowaniu umywalki, sedesu, wanny lub brodzika w łazience; wykończeniu posadzek i ścian; pomalowaniu pomieszczeń oraz umieszczeniu kuchenki z piekarnikiem w kuchni.

– Mamy świadomość, jak w obecnych czasach potrzebne są te mieszkania. Ważne jest, że zakładane czynsze będą niższe niż na rynku komercyjnym – komentuje Prezes Zarządu – Grzegorz Paciulan.

W przypadku sprawnego rozpatrzenia wniosku o finansowanie inwestycji przez BGK rozpoczęcie robót budowlanych możliwe jest już w przyszłym roku.

Skip to content